HOBBY

Moim hobby jest myślistwo i udzielam się w pracach jurorów Klubu Sygnalistów Myśliwskich. W celu popularyzowania kultury łowieckiej zacząłem pisać piosenki o tematyce myśliwskiej.  Jestem także współzałożycielem zespołu śpiewających myśliwych „Żubrosie”. Zespół ten powstał w 1997 roku przy Wojskowym Kole Łowieckim Nr 8 „Żubr” w Opolu. Założycielami byli Wacław Masłyk i Zbigniew Goluch. Zbigniew pisał słowa, a Wacław muzykę i tak tworzył się repertuar zespołu „Żubrosie”.

Rok 2013  upłynął pod znakiem jubileuszowych obchodów PZŁ, a twórcy zespołu Żubrosie Wacław Masłyk i Zbigniew Goluch zostali odznaczeni medalem Św. Huberta. Rok ten obfitował także w liczne koncerty na terenie całego kraju, a zwieńczeniem całości był udział w koncercie muzyki myśliwskiej w Sali Koncertowej Polskiego Radia w Warszawie.

Występ wraz z  Orkiestrą Reprezentacyjną PZŁ podczas Kongresu Kultury Łowieckiej w Jachrance

 

Żubrosie na koncercie Hubertusa Spalskiego w Spale

 

 

Fanklub zespołu Żubrosie wciąż się poszerza. Do zespołu dołączyli dwaj muzycy z Niemodlina: Krzysztof Krzyżowski i Wiesław Rosianowski, którzy z Wacławem Masłykiem stanowią obecny skład zespołu. Fot. Występ zespołu Żubrosie na Festiwalu Muzyki Myśliwskiej – „O Róg Wojskiego” w Krakowie.

 

WACŁAW MASŁYK & ŻUBROSIE to kolejna płyta zespołu, tym razem w repertuarze dawnych pieśni myśliwskich, w nowym brzmieniu muzycznym, wybranych i opracowanych przez Wacława Masłyka.  Na płycie znalazło się także kilka nowych piosenek napisanych współcześnie.

 

 

 


Żubrosie – Jedziemy na polowanie
(scenariusz i reżyseria: Bronisław Bubiak – KABART FILM, Słowa: Wacław Masłyk)

 

zespół myśliwski Żubrosie

Poszerzony i skompletowany repertuar, został opracowany instrumentalnie przez Wacława i nagrany studyjnie na kasetę w 1998 roku, a później wydany także na płycie CD zatytułowanej „Wacław Masłyk & Żubrosie”, następnie wznowiona pod tytułem „Żubrosie Polish Hunters Songs”. Z uwagi na duże zainteresowanie i prośby słuchaczy,  płyta została poszerzona o niektóre sygnały myśliwskie, a także utwory instrumentalne. Bonusem na płycie była dołączona najnowsza pastorałka myśliwska „W uroczystą noc grudniową”, która doczekała się teledysku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odtąd zespół jest zapraszany ze swoim repertuarem na imprezy o zasięgu okręgowym czy regionalnym na terenie Polski: Przechlewo, Leżajsk, zamek Gniew, Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Goraj,  Radzymin, Złotoryja, Barwice, Warcino, Czarna Białostocka, Spała, Tuchola.

 


Żubrosie – Rozmowy kacze
(scenariusz i reżyseria: Bronisław Bubiak – KABART FILM, Słowa: Zbigniew Goluch)

 

„Żubrosie” ze swoim repertuarem wpisali się już tradycyjnie w kalendarz ogólnopolskich uroczystości myśliwskich i obchodów rocznicowych takich jak: Jubileusze PZŁ, Lasów Państwowych czy Łowca Polskiego oraz wielu Festiwali  Kultury i Muzyki Myśliwskiej. Celem szerszego popularyzowania twórczości w kulturze łowieckiej – zespół włącza do swojego repertuaru dawne piosenki myśliwskie i wykonuje w nowym opracowaniu muzycznym, które zostały wydane na płycie CD zatytułowanej „Hej, hej do kniej” w 2012 roku.

Twórcy zespołu „Żubrosie” za krzewienie tradycji i popularyzowanie kultury łowieckiej zostali odznaczeni brązowym, a następnie srebrnym medalem zasługi łowieckiej. W tym roku (2013) w ramach obchodów Jubileuszu 90-cio lecia  Polskiego Związku Łowieckiego twórcy zespołu Wacław Masłyk i Zbigniew Goluch uhorowani zostali najwyższym odznaczeniem za popularyzowanie twórczości, kultury, tradycji i zwyczajów łowieckich – Medalem Św. Huberta.

 

 

Żubrosie – W uroczystą noc grudniową
(scenariusz i reżyseria: Bronisław Bubiak – KABART FILM, Słowa: Zbigniew Goluch)

 

 

W podsumowaniu artystycznych wydarzeń minionego roku 2012, Wacław Masłyk wraz z zespołem Żubrosie  koncertowali z dużym powodzeniem na wielu Festiwalach Kultury Myśliwskej na terenie Polski, promując jednocześnie swoją najnowszą płytę „Hej, Hej do kniej”, np. na:

– V Festiwalu Kultury Myśliwskiej w Lidzbarku Warmińskim

 

 

– Euroregionalnych Spotkaniach Łowieckiech „Darz Bór” w Połczynie Zdroju

 

– „Hubertusie Świętokrzyskim” na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

– „Hubertusie Spalskim” w Spale

Są to cykliczne imprezy, odbywające się co roku,  bogate we wspaniałą oprawę kultury i tradycji łowieckiej.

Myśliwska majówka w Legnicy gdzie oprócz występu zespołu Żubrosie słuchaliśmy interesujących przepisów kulinarnych kuchni myśliwskiej  prezentowanych  przez dr Grzegorza Russaka (na zdjęciu w towarzystwie Wacława Masłyka i uroczej „Żubrośki” Zosi).

 

XV Euroregionalne Spotkania Łowieckie „Darz Bór” w Połczynie Zdroju.

Żubrosie w towarzystwie Posła Stanisława Wziątka – wielkiego propagatora tradycji i kultury łowieckiej w Polsce, a jednocześnie twórcy tej imprezy, której patronuje już od 15 lat.

 

Żubrosie
Żubrosie w aktualnym składzie zapraszają na występy muzyki myśliwskiej.

 

Żubrosie wraz z Reprezentacyjnym Zespołem Muzyki Myśliwskiej PZŁ w Łazienkach Królewskich w Warszawie na wielkim koncercie muzyki myśliwskiej „Witaj Polsko”, z okazji 95 lecia PZŁ oraz 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zespół Żubrosie na „Pikniku Ekologicznym” w Ciechocinku, pod patronatem p. Grzegorza Wiśniewskiego – Łowczego Okręgowego P.Z.Ł. we Włocławku.

Twórcy zespołu Żubrosie: od lewej Zbigniew Goluch – autor tekstów, Wacław Masłyk – kompozytor.
Pandemia w roku 2020 okryła żałobą twórców zespołu Żubrosie. Odszedł do „krainy wiecznych łowów” Zbigniew Goluch – autor tekstów do naszych piosenek myśliwskich.

Obraz namalowany z okazji uroczystości pasowania na myśliwego „Oposkiej Diany”.

Uroczyste obchody 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, maj 2023

 

Hubertus Wielkopolski w Jarocinie, wrzesień 2023

 

Hubertus Świętokrzyski w Tokarni, październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *